W dniu 5 maja obchodzony był Europejski Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dzień ten ma uświadamiać społeczeństwu, że osoby z tym rodzajem niepełnosprawności są wśród nas, pokazywać ich możliwości i zwracać uwagę na bariery utrudniające im prowadzenie zwyczajnego życia (edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, itp.). Wśród osób wspierających osoby z niepełnosprawnością intelektualną są mieszkańcy naszej Spółdzielni.

Organizatorem obchodów wojewódzkich święta był Robert Olkowski, działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych i wykluczonych. Zwyczajowo obchody były połączone z koncertem, poczęstunkiem, wręczaniem upominków. W tym roku epidemia koronawirusa uniemożliwiła taką formę świętowania.

Pan Olkowski wraz z grupą inicjatywną pod nazwą „Rodzina” zorganizowali przekazanie upominków jako akcję przypominającą o tym święcie. Wraz z Agnieszką i Dawidem Utnickimi postanowili, że prezenty otrzymają dzieci niepełnosprawne. Przygotowane paczki zawierały okolicznościową płytę, przydatne dziś środki higieniczne (maseczka, płyn odkażający) oraz materiały plastyczne (bloki, farby). Paczki z zachowaniem reguł ostrożności epidemiologicznej zostaną dostarczone do 3 instytucji, m.in. Stowarzyszenia „Jestem”, gdyż niepełnosprawni od 4 maja mogą powrócić w nich do zajęć indywidualnych. Upominki otrzymają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 8 - 14 lat.

Pan Dawid Utnicki wskazał, że przez tę akcję przypomnimy w województwie o prawach niepełnosprawnych i zwrócimy na nich pozytywną uwagę. Zamiast koncertu w muzeum etnograficznym uczestnicy akcji otrzymają profesjonalną płytę, która będzie zawierała hymn napisany przez muzyka Macieja Korzeniowskiego, przypominający atmosferę poprzednich spotkań. Płyta została wyprodukowana dzięki ofiarności lokalnych przedsiębiorców i wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia - Łukasza Walkusza. Pieniądze na kolejne podarunki, czyli pozostałą część zestawów, przekazali przyjaciele organizatorów, wpłacając po 200-300 złotych. Podsumowaniem obchodów wojewódzkiego dnia godności osób z niepełnosprawnością intelektualną pod hasłem „Miłość - wiara - nadzieja” będzie zbiór zdjęć dzieci trzymających upominki. Fotografie zostaną przesłane organizatorom e-mailowo i oznaczone hashtagiem #dziengodnosci.

Patronat medialny sprawowała nad akcją telewizja TV Toruń.

Tu możecie Państwo obejrzeć materiał o przygotowaniach paczek, które miało miejsce w naszej Spółdzielni (wystarczy kliknąć na poniższy link lub wkleić go do przeglądarki internetowej).

http://www.toruntv.pl/movie/show?id=21766